Skip to content Skip to footer

Przyczepy-lawety z każdym rokiem zyskują na popularności wśród klientów Dedlo. Nic dziwnego – stanowią naprawdę atrakcyjną alternatywę dla lawet w formie pojazdów silnikowych ze względu na swoją cenę i pełną funkcjonalność. Chętnie korzystają z nich użytkownicy, dla których przewóz auta na lawecie ma charakter sporadyczny, na przykład kolekcjonerzy klasyków. Jesteś początkującym użytkownikiem takiego pojazdu i zastanawiasz się, jak powinno wyglądać mocowanie auta na lawecie? Masz wątpliwości, czy wybrane przez Ciebie zabezpieczenie auta na lawecie jest odpowiednie? Zapraszamy do naszego krótkiego przewodnika. Oto garść najważniejszych porad!

1. Kiedy przewóz auta na lawecie jest bezpieczny?

O tym, czy przewóz auta na lawecie jest bezpieczny decyduje kilka czynników. Pierwszy z nich to oczywiście prawidłowe mocowanie auta na lawecie, do którego należy użyć kilku pasów transportowych. Jednak to nie wszystko. Zanim zdecydujesz się na przewóz samochodu na lawecie, upewnij się, że sama laweta znajduje się w dobrym stanie technicznym. Ponadto zweryfikuj, czy masa auta nie przekracza dopuszczalnej ładowności lawety.

2. Jak przeprowadzić załadunek auta na lawetę?

Zanim rozpoczniesz załadunek auta na lawetę, upewnij się, że laweta nie może się przemieszczać. Musisz ustawić ją na równej powierzchni, a najlepiej dodatkowo zabezpieczyć poszczególne koła klinami. Nie zapomnij o zaciągnięciu hamulca ręcznego w pojeździe, który ciągnie lawetę.

Już na tym etapie ustal miejsca, w których nastąpi mocowanie pasami auta na lawecie, czyli w którym miejscu znajdą się przednie i tylne koła. Niezależnie od tego czy wjeżdżasz pojazdem na lawetę, czy korzystasz z wyciągarki, kluczowym zadaniem jest jego odpowiednie wycentrowanie. Pamiętaj, że przewóz samochodu na lawecie powinien odbywać się w taki sposób, by w pierwszej kolejności wprowadzić samochód tą osią, w której znajduje się silnik, bo umożliwi to optymalne dociążenie. Najczęściej chodzi oczywiście o przód. Jeśli wjeżdżasz na lawetę sprawnym autem, unikaj mocnego hamowania.

Przeprowadzaj załadunek auta na lawetę bardzo powoli. Skorzystaj z pomocy drugiej osoby i systematycznie centruj auto. Zanim rozpoczniesz mocowanie auta na lawecie, upewnij się, że znajduje się ono w prawidłowej pozycji, zaciągnij hamulec ręczny i poluzuj dźwignię zmiany biegów. Na wszelki wypadek dodatkowe zabezpieczenie samochodu na lawecie stanowić będą kliny pod jego kołami.

3. Jak prawidłowo przeprowadzić mocowanie auta na lawecie?

Mocowanie pasami auta na lawecie to optymalny sposób na jego zabezpieczenie. Wybierz grube pasy o dużej wytrzymałości, nawet 5 ton. Użyj co najmniej czterech pasów transportowych. Owijaj je wokół kół, pomijając elementy zawieszenia, by nie uszkodzić pojazdu. Następnie dokładnie mocuj do punktów kotwiczenia.

4. Jak przetestować zabezpieczenie auta na lawecie?

Nie ruszaj z miejsca natychmiast, gdy zakończysz mocowanie auta na lawecie. Odczekaj kilka minut, a następnie ponownie dociśnij pasy, jeżeli zdążyły się poluzować. Teraz możesz przetestować zabezpieczenie samochodu na lawecie, delikatnie przemieszczając zespół pojazdów, na przykład o kilkanaście metrów. Na końcu jeszcze raz sprawdź wszystkie klamry pasów, zweryfikuj czy nie uległy przetarciu lub nie są poskręcane.

Mocowanie auta na lawecie nie budzi Twoich zastrzeżeń? W takim razie życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi!

Mogą Cię zainteresować

Porady

Jak prawidłowo i szybko podłączyć gniazdo przyczepy samochodowej?

Zespół pojazdów tworzony przez auto i przyczepę samochodową wymaga doskonałej integracji, aby poruszać się po drodze. Oprócz stabilnego połączenia, kluczową rolę odgrywa tutaj również podłączenie świateł przyczepy, by kierunkowskazy i pozostałe elementy oświetlenia, a opcjonalnie również inne układy elektroniki niezawodnie

Masz pytanie?

Dedlo Sp. z o.o.ul, Zachodnia 3406-200 Maków MazowieckiNIP: 757-149-23-88

Formularz kontaktowy

Porozmawiajmy

Zostaw wiadomość