Spedycja, czyli organizacja przewozu ładunków kojarzy się przede wszystkim z największymi pojazdami poruszającymi się po drogach, a więc dużymi ciężarówkami oraz furgonetkami. W niektórych branżach pojawia się natomiast jeszcze trzeci wariant, którym są przyczepy spedycyjne. Takie rozwiązanie ma swoje zalety – przyczepa spedycyjna potrafi zabrać całkiem duży ładunek, ale jest tańsza i bardziej elastyczna w bardziej doraźnych zastosowaniach. Z tego powodu przyczepy spedycyjne znalazły się w sklepie Dedlo. Zapraszamy do zapoznania się z tą ważną kategorią pojazdów!
Przyczepa spedycyjna – dopuszczalna masa całkowita
Kluczowy podział dotyczący przyczep samochodowych dotyczy ich dopuszczalnej masy całkowitej. Jest ona sumą masy pojazdu i ładunku. Jeśli przekracza wartość 750 kg, użytkownik przyczepy musi posiadać specjalne uprawnienia w postaci prawa jazdy kategorii B + E, chyba że masa całego zespołu nie przekracza 3,5 tony. Do korzystania z mniejszych przyczep wystarczy prawo jazdy kategorii B.
Przyczepy spedycyjne zazwyczaj służą do przewożenia większych ładunków, dlatego zdecydowana większość z nich to przyczepy ciężarowe, a więc charakteryzujące się DMC na poziomie pomiędzy 750 kg a 3500 kg.
Przyczepa spedycyjna a liczba osi pojazdu
Podobna zależność dotyczy liczby osi, jaką posiada przyczepa. Ze względu na dużą masę, ale także objętość ładunku, przyczepy spedycyjne zaliczają się zazwyczaj do większych modeli, a więc są wyposażone w dwie lub trzy osie. Dzięki temu masa ładunku rozkłada się na nich bardziej równomiernie. Kolejną korzyścią jest większa stabilność przyczepy spedycyjnej na drodze, przy czym więcej niż jedna oś pojazdu oznacza też gorsze zdolności manewrowe. W przypadku spedycji, która wiąże się z transportem na większe odległości nie ma to aż tak dużego znaczenia.
Przyczepy spedycyjne – dostępne rozwiązania
Przyczepa spedycyjna powinna dobrze sprawdzać się w pokonywaniu dłuższej drogi i transporcie większych ładunków. Chociaż istnieją różne warianty takich przyczep, najczęściej przyczepy spedycyjne to tradycyjne egzemplarze w wersji koła pod skrzynią. Jeśli dodatkowo wyposaży się je w plandekę, pojazd znacznie lepiej chroni ładunek przed warunkami zewnętrznymi, w tym opadami atmosferycznymi.
Na rynku dostępne są także przyczepy niskopodwoziowe, przyczepy z kontenerem, jak również przyczepy spedycyjne chłodnicze. Wybór konkretnego egzemplarza zależy od planowanych zastosowań.
Do czego służą przyczepy spedycyjne?
Tak naprawdę nie istnieją znaczące ograniczenia w zadaniach, jakie mogą spełniać na co dzień przyczepy spedycyjne. Głównym warunkiem jest wydajny transport towaru. Jego rodzaj ma natomiast mniejsze znaczenie. Przyczepa spedycyjna może równie dobrze przewozić materiały budowlane, meble i towary wymagające zachowanie odpowiedniej temperatury w chłodni, na przykład żywność.
Zapoznaj się z egzemplarzami przyczep spedycyjnych dostępnymi w naszej ofercie i wybierz pojazd najlepiej spełniający Twoje oczekiwania! W razie potrzeby chętnie odpowiemy na Twoje pytania dotyczące przyczep spedycyjnych.